مرضیه عسگری نوری


  • مشاور تغذیه و کوچ سلامت
  • طراح و مدرس روبراه (برنامه جامع کاهش وزن، تناسب اندام و سلامت با رویکرد کوچینگ)

سابقه کار مشاوره تغذیه، فرصت طلایی ارتباط و شنیدن داستان زندگی آدم‌ها را به من داد؛ داستانی که معمولا فراتر از مسایلی مثل اضافه وزن که به خاطرش مراجعه می‌کردند می‌رفت. این داستان‌ها نشانم داد مشکلات و مسایل ما در هر بعدی از زندگی مثل اضافه وزن و چاقی همچون کوه یخی است که فقط بخشی از آن به راحتی دیده می‌شود بخش بیشترش را یا در نگاه سطحی نمی‌توانیم ببینیم یا نمی‌خواهیم ببینیم.

نارضایتی از وضع موجود، آمادگی برای تغییر دیدگاه و علاقه به جستجو و یادگیری باعث شد به عمق مساله چاقی و اضافه وزن شیرجه بزنم. در میان این جستجو به واژه Integrative Nutrition و کوچینگ رسیدم و مهارت‌های کوچینگ را از طریق آکادمی بین المللی کوچینگ (FCA) آموختم.
کوچینگ کمک کرد کل‌نگری را نه تنها در حرفه‌ بلکه در زندگیم تمرین کنم. نگرشی که باعث می‌شود مسایل را از جمله آنها که مربوط به سلامت و بیماری است عمیق‌تر ببینیم و به همان نسبت راه حل و درمان مناسب‌تر و پایدارتری برایشان پیدا کنیم.
حالا به عنوان مربی سلامت (coach) به افراد به ویژه زنانی که از چاقی و اضافه وزن رنج می‌برند آموزش می‌دهم چگونه وزن خود را آگاهانه و ماهرانه مدیریت کنند و از تناسب اندام ماندگار و زندگی سالم لذت ببرند. چون به نظر من دلیل وزن کم نکردن یا بازگشت دوباره وزن در این افراد این است که در رژیم‌های غذایی گیر کرده‌اند و به تناسب ذهن و تناسب احساس خود بی‌توجه‌اند.

فلسفه غذا و تغذیه برای من

تغذیه به عنوان بخش مهمی از سبک زندگی ارتباط بسیار نزدیک با وضعیت سلامت دارد.
پس به قدرت غذا در پیشگیری و درمان بیماری‌ها ایمان دارم. اما باور دارم ارتباط با غذا باید درست باشد تا سلامت را با خود به ارمغان آورد. پس پیچیده کردن این ارتباط با مفاهیمی نظیر اندازه‌گیری وسواسی کالری غذاها، گرفتن رژیم‌های عجیب و غریب با نامهای عجیب غریب‌تر، قرص‌های لاغری و دم نوش‌های لاغری و … اثربخش نخواهد بود. بنابراین اگر به دانشی در مورد غذا و تغذیه دسترسی داشته باشیم که

  • آسان برای یادگیری
  • شخصی و لذت بخش برای به کارگیری
  • فراگیر برای دستیابی

باشد، می‌توان به اثربخش بودن آن امیدوار بود. بنابراین بخشی از فعالیت من در اختیار قرار دادن دانشی این چنین خواهد بود.
علاوه بر این، براساس تجربه باور دارم که داشتن اطلاعات و دانش کافی نیست.

بسیار می‌شنوم و می‌بینم که خیلی از افراد رژیم های غذایی متعددی برای کاهش وزن با جزییات آنها می‌شناسند. کالری مواد غذایی را یا حفظ هستند یا اپلیکیشن‌هایی دارند که برای این منظور استفاده می‌کنند و از صبح تا شب به حساب کالری دریافتی خود می‌رسند اما همچنان در حال جنگیدن با خود برای کاهش وزن هستند.

مضرات و فواید غذاها را خیلی خوب می‌دانند اما قدرت انتخاب درست غذاها را ندارند.
من به افراد در سفر از دانش تا عملکرد و اقدام برای بهتر زیستن، کمک خواهم کرد و همراه‌شان خواهم بود.

کمی بیشتر در مورد من

حال و هوای من خوب زیستن است.

دوست دارم بخوانم، بیندیشم و بنویسم. شاید این نوشته‌ها به کار دیگران برای خواندن، اندیشیدن و به کار گرفتن بخورد.

آموختن حالم را خوب می‌کند؛ چنان خوب که نشانه آن (برق چشمانم) را نمی‌توانم پنهان کنم.

باور دارم برای بهتر زیستن باید آموخت؛ گاهی هم باید آموخته‌ها را فراموش کرد و دوباره آموخت و همیشه باید از آموخته‌ها شبکه‌ای ساخت تا به کارآید و درمان دردی باشد.

می‌خواهم آنچه دوست دارم انجام دهم و آنچه انجام می‌دهم را دوست بدارم.

به استقبال راه‌های جدید برای انجام کارها بروم.

به دیگران برای داشتن زندگی بهتر کمک کنم.

خود را در برابر کسانی که برای بهتر ساختن دنیا می‌اندیشند و کار می‌کنند متعهد بدانم.