پاسخ به ۵ سوال درباره‌ی متابولیسم یا سوخت و ساز بدن

یکی از مهمترین عوامل موثر بر وزن، میزان متابولیسم یا سوخت و ساز بدن‌ است. بنابراین اگر شناخت درستی از آن داشته باشید می‌توانید کارهایی انجام دهید که در کاهش وزن سالم و پایدار موفق باشید. در این مقاله من، مرضیه عسگری نوری متخصص تغذیه، کمک می‌کنم درباره متابولیسم آگاهی کافی به دست بیاورید و راهکارهایی برای بالا بردن آن یاد بگیرید. پس بیایید به پاسخ ۵ سوال اساسی و مهم در این‌باره بپردازیم.  

۱. متابولیسم یا سوخت و ساز چیست؟

بدن ما برای زنده و سالم ماندن و عملکردهای مختلف نیازمند واکنش‌های پیچیده و مختلف شیمیایی است؛ متابولیسم همان چیزی است که تمام این واکنش‌ها را دربرمی‌گیرد.

حالا اگر بدن را یک ماشین روشن و در حال حرکت تصور کنیم میزان متابولیسم همان میزان انرژی یا سوخت مورد نیاز برای انجام این واکنش‌هاست. اما برخلاف اینکه ما سراغ انواع کم مصرف ماشین‌ها می‌رویم ماشین بدن‌مان هر چه پرمصرف‌تر باشد یعنی کالری یا انرژی بیشتری بسوزاند متابولیسم بالاتری داشته و کاهش وزن و مدیریت آن راحت‌تر و موفقیت آمیزتر خواهد بود. چرا؟ چون یکی از تنظیمات اصلی ماشین بدن ما این است که اگر سوختی که واردش کردیم (کالری غذاها) بیش از نیازش باشد به صورت چربی ببرد جایی ذخیره کند برای روز مبادا!

دسترسی به این محتوا مخصوص اعضای باشگاه مجازی روبراه است. برای عضویت روی دکمه زیر کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *